Koniec leta…

· Reading Time: 1 minute

Letné prázdniny sa už skončili a sa ešte len ukončujú a začína škola. Škola mi začína približne o týždeň. Nie som z toho veľmi nadšená ale čo už. Prázdniny som nejako prežila. Už som sa aj dosť nudila, hlavne teraz posledné 2 týždne je to extrém. Bola som na pár výletoch. Možno z nich pridám nejaké články a fotky, ale úprimne, nechcelo sa mi ani len písať blog cez prázdniny v tom teple. Navyše nejaký čas mi blog ani nefungoval a potom som na blog aj zabudla. Konečne sa blíži moje obľúbené ročné obdobie jeseň. Vtedy asi ožívam a viem fungovať.

Čo je nové?

Koncom prázdnin sa mi zrysovala skvelá “práca-brigádička” a veľmi sa z toho teším! Určite sem budem prispievať aj fotkami 4-nohých zvieratiek a mňa, alebo nejakými tipmi :). Konský nadšenci sa môžete možno aj tešiť.

Micky, Nancynka a Ramonka sa majú skvele, leto prežili statočne a dokonca po tej sterilizácii už začali konečne aj priberať :).

https://www.instagram.com/p/CTw4A8ZsuWy/

S mačkami na Nitrianskej Kalvárii

· Reading Time: 2 minutes

Cez víkend sme boli s mačkami na výlete. Ako inak, šli v našom mačacom batohu, akurát, že Nancynku som celý čas brala na rukách hore aj dole vďaka Ramonkinmu skvelému nápadu tlačenia sa na seba. Nancy to zvládla ako profíčka, pekne držala na rukách a pozerala okolie, zrejme sa jej nosenie na rukách páčilo. Ak, by šla po svojich nohách, tak by sme tam neprišli ani za 3 dni, pretože by sa ostala pásť na tráve ako koník.

No viac z výletu nájdete na fotkách :).

 

 

Filmy, ktoré sa oplatí vidieť v lete 2021 – časť 1.

· Reading Time: 5 minutes

Stánek s polibky/ The Kissing Booth

Medzi letné trháky som zaradila tento príjemný teenagerský film. V hlavnej úlohe Rochelle (Joey King) a Lee (Joel Courtney), ako najlepší kamaráti od malička. Vedia o sebe všetko a nemajú pred sebou žiadne tajomstvá. Majú svoje vlastné kamarátske pravidlá a jedno z nich je, že sa nemôžu zamilovať do súrodenca toho druhého. Elle, ale tajne pozerá po Leeho staršom bratovi Noahovi. Keď sa po prázdninách vrátia späť do školy, tak Noah príde byť Elle moc otravný. Odstraší od nej všetkých jej potencionálnych záujemcov pod zámienkou, že ju chráni a raz jej poďakuje. Jedného dňa na Párty u Flynnovcov sa Elle dosť opije a chce ísť plávať vyzlečená do bazéna plného chalanov. V tom ju Noah chytí a vezme ju k sebe, aby sa vyspala. Elle, ale jedného dňa pravidlo so súrodencami poruší a pobozká Leeho brata Noaha v stánku s bozkami a zamiluje sa do neho. Po pár dňoch spolu začnú tajne chodiť. Neskôr sa to dozvie aj Lee a nahnevá sa. Elle sa s ním jedného dňa udobrí a prestane sa stretávať s Noahom. Na školskom plese jej, ale Noah pred všetkými zo školy povie, že ju miluje, Elle odtiaľ odíde a uvidia sa až na oslave narodenín Elle a Leeho. Lee dá svoj Batmanovský kostým Noahovi a ten s Elle ide hľadať v aute Noaha, samozrejme Elle o tom nevie a všetky svoje city mu už vyzná v aute. Následne spolu strávia ešte pár pekných týždňov, kým Noah neodíde študovať na Harvard.

 

Pin on POOL MOVIE HD
Zdroj: Pinterest

 

 

Stánek s polibky 2/ The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2 je pokračovanie prvého dielu tejto filmovej série. Elle sa snaží vymyslieť kam ísť na vysokú školu spolu s Leem, ale zároveň chce byť na blízku Noahovi. No, má, čo robiť, aby zvládala vzťah na diaľku s Noahom. S Leem chcú spolu vyhrať veľkú tanečnú súťaž, aby mala Elle peniaze na školné. V škole sa objavil okúzlujúci Marco. Elle jedného dňa zavolá spolužiačka, aby sa len tak vyjadrila k Marcovi na fotke, nevie však o tom, že zapla rozhlas v škole a jej slová počujú úplne všetci. Marcom sú okúzlené skoro všetky dievčatá, a tak ho chcú presvedčiť, aby sa zúčastnil tento rok stánku s bozkami, keďže už nemajú Noaha Flynna k dispozícii. Elle a Lee, preto musia Marca presvedčiť, aby tam šiel. Zvolia si súboj v tancovaní, a ak to vyhrajú Marco tam pôjde. V tom momente sa dozvedia, že ich súper v tanečnej hre je Marco pod iniciálkami MPV. Leeho priateľke, Elle začne vadiť a cíti sa ako tretie koleso, tak si Lee vymyslí, že si vyvrtol členok, aby s Elle trávil menej času, a tak Lee presvedčí Marca, aby na tú súťaž s Elle šiel on miesto neho. Elle pôjde navštíviť aj Noaha, kde sa necíti veľmi dobre, pretože Noah má v partii kamarátov jedno dievča, ktoré je pekné a nájde pod Noahovou posteľou jej náušnicu, tak si začne myslieť, že spolu niečo majú. Ich vzťah sa tak začne rozpadať. Elle začne čoraz viac času tráviť s Marcom a vyzerá to tak, že si aj dosť rozumejú. Na súťaž v tancovaní príde aj Noah, ale Elle o tom nevie. Po tom, ako s Marcom dotancujú sa nechajú uniesť atmosférou a pobozkajú sa, čo samozrejme Noaha naštve a odíde. Elle si v tom momente všimne, že Noah je na súťaži a snaží sa to napraviť.

Na deň vďakyvzdania u Flynnovcov to vyzerá dosť biedne a chladno medzi Elle, Leem, Rachel, Noahom a jeho kamarátkou Chloe. Elle sa posnaží zachrániť aspoň vzťah Leeho s Rachel. Chloe zasa na letisku dohovorí Noahovi, aby šiel nájsť Elle, pretože ju stále miluje. Elle a Noah skončia späť šťastne spolu a my sa môžeme tešiť na pokračovanie The Kissing Booth 3, ktoré vyjde na Netflixe v auguste 2021.

The Kissing Booth 2 | Netflix Official Site
Zdroj: Netflix

 

Stánek s polibky 3/ The Kissing Booth 3

Kým prišla búrka/ Adrift

Film je natočený podľa skutočnej udalosti. Náhodné stretnutie dvoch mladých ľudí vyústi v lásku a najväčšie dobrodružstvo ich života. V hlavnej úlohe Tami Oldham ( Shailene Woodley) a Richard Sharp (Sam Claflin) sa spolu zblížia pri Tichom oceáne. Richard dostal ponuku prepraviť známym jachtu cez oceán až do San Diega za slušné peniaze a spiatočné letenky naspäť v prvej triede. Richard súhlasil, a tak sa s Tami vydali na túto dobrodružnú plavbu. Najprv sa zdalo byť všetko v poriadku a Richard požiadal Tami o ruku počas plavby na lodi. No jeden večer bola zvláštna ružová obloha a následne sa začala obrovská búrka, počas ktorej sa dostali priamo do hurikánu Raymond. Z kľudnej a peknej plavby sa tak stal boj o prežitie. Po búrke sa Tami snaží v polo potopenej lodi zachrániť seba, ale aj Richarda. Čaká, čo sa stane či sa doplaví k nejakej pevnive alebo stretne nejakú loď. Počas tohto boja o prežitie súperi s rôznymi vidinami a napokon nevie odlíšiť skutočnosť od fantázie/ šoku/ halucinácií. Ako to v skutočnosti je sa najlepšie dozviete po zhliadnutí filmu.

Pre mňa je tento film neskutočne pekný. Herecké obsadenie je skvelé a príbeh, kamera taktiež.

FREE MOVIE PASSES: See "Adrift" EARLY & FOR FREE - Julie Says So
Zdroj: Google

 

Víkend na Liptove

· Reading Time: 3 minutes

 

A tej krásy na Liptove, máme jej tu všade dosť,
ak sa prídeš k nám pokochať, príď vždy len tak – ako hosť.

Minulý víkend som s Robom navštívila Liptov. Zo všetkého najviac som sa tešila asi k Liptovskej Mare. Vždy, ak náhodou idem okolo po diaľnici, tak sa kochám výhľadom na tú veľkú vodu. Okrem toho je na Liptove množstvo atrakcií a výletov, ktoré môžete navštíviť. Na tento výlet/dovolenku som šla úplne psychicky vyčerpaná zo školy, a tak som dokonale načerpala nové sily.

Liptovská Mara, naše Slovenské more

Liptovská Mara, naše Slovenské more. Tak sa o nej hovorí a myslím si, že je to výstižné. Naozaj má človek pocit akoby bol pri mori, len k tomu chýba jemný morský vietor a slaná voda. Ale to sú detaily.

V časoch, aké nás postihli, by sme mali spoznávať aj možnosti, ktoré nám ponúka naša krajina. Predpokladám, že nie všetci sú scestovaní po Slovensku a poznám aj osobne ľudí, ktorí boli napríklad v Chorvátsku, ale v Košiciach ešte nie.

K Liptovskej Mare sme šli z Liptovského Trnovca, ktorý má vytvorenú pláž, na ktorej sa môžete slniť alebo ísť kúpať do vody. Okrem toho ponúka aj výletné plavby na lodiach. My sme sa, teda len slnili a Robo sa aj kúpal. Bol horúci letný deň, ale voda mala len 19 stupňov a na mňa to je príliš studené, takže som si do Mary namočila len nohy.

 

 

Heliport – dom na streche

Ako ďalšia zastávka v sobotu bol Heliport – dom na streche. Určite ho mnoho z Vás pozná už len z internetu. Tento zaujímavý dom je postavený na streche a všetok nábytok v ňom je tiež „dole nohami“.

Pravdupovediac, absolútne som nevedela do čoho idem. Myslela som si, že budem len uchvátená tým, že je nábytok nado mnou. No, nečakala som, že akonáhle vstúpim do toho domu, tak sa mi začne točiť hlava. Podlaha, na ktorej stojíte a prechádzate je totiž to naklonená do 2 smerov. Nezdá sa to, ale naozaj sa Vám zatočí z toho hlava jedna radosť. Môj rekord bol dostať sa na medziposchodie. Horné poschodie som už naozaj nezvládla. Okrem toho, že schody boli taktiež naklonené, tak horné poschodie bolo naklonené údajne ešte viac.

Okrem tohto domu máte vo vstupenke možnosť sa pozrieť do odstaveného malého lietadla a vrtuľníka.

Viac sme toho žiaľ nestihli, okrem prechádzania sa po Liptovskom Mikuláši, pretože nám poobede začala búrka.

 

Čo chystám v lete?

Najbližšia „zastávka“ opäť Horehronie. Odtiaľ by som chcela tiež nejaký 1-2 články. Možno sa polepším a budem blogovať pravidelnejšie, keďže mi už v podstate skončila škola. Určite pribudnú nejaké články o mačkách, možno nejaký beauty tip, ako som si vyliečila pleť od akné z respirátorov.

Vychádzky s koňmi

· Reading Time: 3 minutes

Posledné 2 týždne so bola s mojou veľmi dobrou kamarátkou Veronikou znova na vychádzkach s koňmi. Ak, čítate tento blog, určite viete, že na jeseň a v lete som tiež chodievala jazdiť na Diovi. Teraz sme znovu začali. Dio má už 24 rokov, ale je vitálny. Na vychádzkach je dobrý, ale cestou späť domov je dosť popredný a včera sme boli na dlhšej vychádzke a bol trochu aj nabudený, akoby si spomenul na svoju minulosť jazdectva a odrazu mu to zachýbalo :).

S Veronikou sa mi vždy dobre jazdí, a tak je to super reset hlavy. Nabudúce už veľmi dúfam, že sa dostanem do môjho drezúrneho sedla, ktoré by som tu na blogu chcela niekedy tiež trochu predstaviť, keďže pre Slovensko a Česko je to nepoznaná značka sedla. Značka Kent & Masters je Anglická výroba sediel, ktoré sú plne prispôsobiteľné aj z pohodlia nášho domova a netreba k tomu zháňať nejakého sedlára. Nie je to značka sediel s vymeniteľnou komorou, ktoré by boli nekvalitné. Práve naopak, a preto to sedlo tak milujem, okrem toho, že je extrémne pohodlné a cítim sa v ňom ako na gauči.

A prečo sa tak z toho teším? Nejakú veľkú časť môjho jazdeckého života som samozrejme jazdila v skokových sedlách, ale posledné roky pri voltíži som jazdila výlučne v drezúrnych sedlách, kde sú nohy v strmeňoch dlhšie ako v skokovom sedle, a tak z nezvyku a málo jazdenia celkovo v aktuálnom období mi je skokové sedlo nepohodlné, hlavne, ak ideme na dlhšie vychádzky :).

Ako na výlety s mačkami?

· Reading Time: 4 minutes

V jednom článku som sa raz pýtala na to či niekto nemáte skúsenosti s nejakým dobrým batohom pre mačky. Žiaľ som hľadanie batohu vzala do vlastných rúk. Slovenské stránky mali pre mňa nevyhovujúci tovar. Aby sme si to upresnili. Som náročná, ale moja náročnosť spočíva v tom, že som hľadala batoh, ktorý bude pre mňa „multifunkčný“. Mám dve mačky. Pre upresnenie, kto by nevedel. Nancy je Európska mačka/ mačka domáca, nie je ani veľká, ani malá. Je primeraná. Druhá moja mačka je Ramona. Je to Kríženec Britskej mačky s nejakým šľachteným plemenom (žiaľ som zabudla s akým), v pase má zapísané, že je Britská mačka, no veľkosťou je o štvrtinu možno až o polovicu menšia ako bežné Britky. Doteraz som používala veľkú prepravku, ktorá bola super priestranná, no, žiaľ mala sama o sebe 8kg. Je to prepravka po veľkom papagájovi, preto je tak ťažká. S dvomi mačkami mala ešte + 5kg. Pre mňa na nosenie je to dosť, nehovoriac o tom, že v aute zaberala 2 miesta a ledva sa tam zmestila. Mohla som si kúpiť prepravku pre stredného psa, áno. Ale, ako som už vyššie písala, hľadala som „multifunkčnú“ prepravku. V mojom prípade, teda prichádzal do úvahy batoh pre psy/mačky. Začala som na internete hľadať diskusie, stránky, kde by mi poradili alebo, kde by som našla batoh vhodný pre 2 mačky. Všade som, ale našla, ako ľudia majú obyčajný, trošku väčší batoh pre 1 mačku a nosia v nej 2. Väčšinou sa, ale vyjadrili tak, že na túry, prechádzky, bike alebo do mesta je to v pohode, ale, že do auta na dlhšie cesty to nedoporučujú, keďže sa tam 2 mačky nedokážu natiahnuť. Začala som, teda hľadať batohy vo vhodných rozmeroch, kde by sa 2 mačky zmestili. Hľadala som asi 4 dni, až som prišla k malému výberu rôznych batohov na Amazone, ale stále som si bola vedomá toho, že na to cestovanie to asi nebude ono, keďže s mickami cestujem často. Zrazu mi vyskočil medzi odporúčanými produktami batoh, ktorý síce nespĺňal úplne moje „vysnívané“ rozmery, ale bol výherca, pretože sa dal rozložiť a, ako rozložený bol ešte väčší, ako som hľadala. Bez váhania som ho objednala, pretože viem, že by som lepší batoh už nenašla vo vhodnej cenovej a veľkostnej relácii. Do zloženého batohu sa mi zmestia 2 mačky, jedna môže kľudne ležať a druhá sedieť a do rozloženého sa úplne pohodlne vedia natiahnuť aj pri cestovaní, už sme to odskúšali. Batoh je značky Leke Sky a je pútavý ako dizajnom, tak aj praktickosťou. Nancynka si tento batoh hneď obľúbila a Ramonka v ňom spáva občas v noci. Aby som, teda upresnila, prečo som hľadala batoh a nie prepravku, tak je to, preto, že za posledný rok som s mačkami prakticky stále a veľmi si zvykli na moju prítomnosť. Okrem toho sme teraz na jar začali chodiť na vodítku ešte viac von ako minulý rok a Nancynke sa to veľmi zapáčilo. Ramona ide von, ale radšej sa vyvaľuje a spí doma. Predsa sú Britky trochu povahovo iné mačky. Mám v pláne v lete s nimi ísť na menšie výlety a presne, preto som chcela batoh, aby mohli ísť so mnou. Ak, teda by neboli výlety, tak stále je tu možnosť využiteľnosti pri bicyklovaní alebo len krátkych prechádzkach.

Naše skúsenosti…

Tento víkend sme, ako som už spomínala otestovali využiteľnosť batohu pri cestovaní, a teda spĺňa ju na 1*. Nie je ani veľký, ani malý, je podľa mňa akurát. Okrem cestovania som bola na menšej prechádzke s Nancy, kde sme ho taktiež mali možnosť vyskúšať. Prečo len s Nancy? Nie nie je to kvôli veľkosti, ale je to, preto, že Ramonka, keď uvidela, že držím v ruke batoh a potom postroj, tak zaliezla pod posteľ odkiaľ nechcela ani za nič vyjsť. Nútiť ju nebudem, inak si k tomu vypestuje odpor, pôjdeme na to pekne pomaly a verím, že v lete s nami pôjde už aj ona. Nancynke sa na prechádzke v batohu veľmi páčilo a, čo sa páči mne, je to, že je ľahká, ako pierko a skoro ju ani necítiť. Na lúke sa pásla, ako koník a potom pozorovala prírodu z batohu, pretože sa v ňom cítila bezpečne.

Nancy

 

Ako naučiť bytovú mačku na vonkajšie prostredie?

Ak, niekto máte smutnú hlavu z toho, že sa vaša mačka bojí vonkajšieho prostredia alebo je pre ňu stresujúce mať postroj, tak batoh je naozaj super alternatíva k tomu, že Vaša mačka bude na vzduchu a postupne si na okolie aj zvykne. Samozrejme aj ja som sa trápila, kým si Nancy zvykla na postroj, ale správnym prístupom som jej spojila v hlave, že postroj = ideme von a dostane maškrtky. Dajte tomu čas a uvidíte, že zázraky sa dejú aj pri bojazlivých alebo dominantných mačkách. Ja mám z oboch jednu. Teraz už dávam čas tej bojazlivej 😊.

 

Kastrácia/ sterilizácia mačiek

· Reading Time: 8 minutes

Ako som v predchádzajúcom článku naposledy informovala o tom, že moje mačky sa chystám dať sterilizovať, tak sa tak aj stalo. Dnes je to už približne 12 dní po operácii. Mačky už majú vybrané stehy a fungujú úplne normálne až na to, že majú vyholené brucho, kde nemajú srsť, ale to je detail. V tomto článku by som sa rada venovala tomu, ako kastrácia/ sterilizácia prebieha, ako na pooperačnú starostlivosť (na, čo sa pripraviť), na, čo je dobrá kastrácia/ sterilizácia a, čo môže hroziť mačkám po zdravotnej stránke pri prípadnom nekastrovaní/ nesterilizovaní.

 

Čo je to kastrácia/ sterilizácia a, ako prebieha prebieha?

Kastrácia u kocúrov je v podstate odstránenie semenníkov chirurgickým zákrokom. Odstraňujú sa už zmienené semenníky, nadsemenníky a aj časť semenovodov. Tento zákrok je podstatne jednoduchší ako u mačky (samice). Kocúrovi v narkóze veterinár alebo veterinárny asistent oholí oblasť mieška. Skalpelom sa spravia dva malé rezy, z ktorých sa odstránia samčie pohlavné orgány. Následne nastáva vnútorné šitie aby kocúr nevykrvácal a vonkajšia rana sa vyčistí a o túto drobnú ranu sa kocúr zväčša postará sám. Ranu si vylizuje.

Sterilizácia mačiek je ťažší zákrok. Je to chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni maternica, vaječníky a vajcovody. Táto operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Najprv sa vyholí oblasť brucha a nasleduje rez cez brucho, odkiaľ veterinár odstráni samičie pohlavné orgány. Tento rez následne zašije buď vstrebateľnými stehmi alebo obyčajnými, pri ktorých je potrebné vybratie stehov o niekoľko dní, väčšinou je to 10 dní. Po celej operácii Vám veterinár môže mačku odovzdať ešte v spánku alebo už prebraté, ale oblbnuté. Mne veterinár dal aj lieky na 5 dní proti bolesti. Predpokladám, že to je bežná vec u všetkých.

Samotná operácia trvá u kocúrov približne 15-20 minút. U mačiek približne 30-40 minút. Moje dve mačky tam boli spolu hodinu a pol. Ceny sa pohybujú naozaj veľmi rôzne. Čo som si robila prehľad na internete, tak väčšinou u mačky to vychádza okolo 40 – 120 eur. U kocúrov to je výrazne lacnejšie, ale o to som sa už ja osobne nezaujímala.

Nancy a Ramona po sterilizácii
Nancy a Ramona po sterilizácii

Pooperačná starostlivosť

Táto časť celého procesu bola pre mňa asi najviac stresujúca, nakoľko poznám chovanie mojich mačiek a viem, že kľudový režim im nič nehovorí.

Po celom zákroku som mačky dostala prebraté, ale oblbnuté. Plánovala som ich celú noc nechať vo veľkej prepravke z dôvodu toho, aby si náhodou niečo neurobili, keďže sa tak trochu motali. No, Nancy sa z tohto oblbnutia prebrala oveľa skôr, ako som očakávala, a tak som musela vymyslieť, čo urobiť, aby mohla ísť na mačací záchod. Spojila som teda, prepravku s krabicou a záchodom, z čoho vznikol tunel a aj viac priestoru. Nancy bola plná energie, zatiaľ, čo Ramonka bola ešte pod vplyvom liekov oblbnutá. S Nancynou sa mi vyskytol problém, a to taký, že začala vrčať po svojej rane a aj po Ramone. Nejako sme prežili celú noc bez ujmy na zdraví a večer sme šli znovu k veterinárovi, aby skontroloval či je rana v poriadku, keďže si po nej vrčala, lízala ju neustále a zo začiatku si chcela aj vyhrýzť stehy, čo ju našťastie prešlo. Ako môj tip a rada, skúste si dopredu pre istotu zaobstarať buď golier alebo pooperačné oblečenie. Ja som sa tieto dve veci snažila zohnať po celom meste, ale žiaľ márne. Ak, by ste sa ocitli v rovnakej situácii, postačí na mačku navliecť aj prestrihnutú ponožku, alebo ju obmotať obväzom/ trojrohou šatkou, no tieto alternatívy na mačke veľmi zle držia, a tak si to vyžaduje neustále kontrolovanie. Ramonka si po pár dňoch našla stehy a chcela si ich vybrať, tak som to riešila obväzom a šatkou.

Ďalšie dni boli kľudnejšie. Nakoľko po sebe vrčali a viem, že, keby sú obe pustené, tak by sa naháňali a pobili by sa, tak som každú zavrela do samostatnej klietky (priestranné klietky, kde mali priestor na ležanie – oddych, misky s vodou, jedlom a aj mačací záchod). Takto boli pokým nedobrali lieky na bolesť a rana sa im nezačala hojiť. Boli to dni plné stresu, či si nezačnú hrýzť ranu, ale našťastie nie.

Moja starostlivosť o rany spočívala v tom, že približne 2x za deň som im na rany nastriekala koloidné striebro (pre mňa aj moje zvieratá najlepšia voľba pri liečení čohokoľvek) a okrem toho som im občas ranu pretrela, aj uvareným, vychladnutým čajom z repíku. S ranami sa absolútne nič nestalo. Nemokvali, nezapálili sa nič. Akurát Nancynke pekne a rýchlo zliezla chrasta, ktorá sa jej vytvorila.

Na desiaty deň sme boli na vybratí stehov a rany majú v podstate už úplne zahojené, len ešte musí na bruchu každej dorásť srsť a jazvy sa musia trochu vstrebať.

Ramonka

 

Na, čo je dobrá kastrácia/ sterilizácia mačiek a, čo môže hroziť mačkám po zdravotnej stránke pri prípadnom nekastrovaní/ nesterilizovaní?

Kastrácia/ sterilizácia mačiek je dobrá, preto, aby sme zabránili nechcenému okoteniu sa mačiek. Mačka má ruju často (udáva sa 2-3x do roka, skutočnosť môže byť však úplne iná). Počas ruje dochádza k oplodneniu samičky (mačky) samcom (kocúrom) a následne je mačka kotná. Kľudne aj 2-3x do roka. Pre mačky to je vyčerpávajúce, o malé mačatá sa nemá kto na uliciach starať. V lepšom prípade sa na dedinách rozdajú, tak som aj ja prišla k Nancy a som za to vďačná, pretože lepšiu mačku by som si nemohla ani priať. Taktiež tento zákrok môže mačku ochrániť pred mačacími pohlavnými chorobami. A, ako hlavný dôvod je ten, že mačka prestane mať ruju a kocúr prestane značkovať, a tak mačky nebudú mať potrebu utekať zo svojich domovov a budú sa zdržiavať na svojom teritóriu. Bytoví chovateľia mačiek (ako napríklad ja) kastráciu/ sterilizáciu privítajú s nadšením hlavne z dôvodu veľmi častých rují. Veľmi častých rují znamená, že niekedy mala mačka ruju 2-3x za mesiac (u mňa x 2 mačky), hrôza. Pre neznalých, mačka počas ruje prechádza štádiami, keď je najprv veľmi prítulná. U mojich to spočívalo v tom, že na mne cca týždeň pred rujou neustále ležali, spali, maznali sa. Potom nastalo obdobie samotnej ruje, to znamená, že mačka je pripravená na párenie sa. Pre bytových chovateľov to je otravné v tom, že sa mačka neustále váľa po zemi, po stole, po posteli, skrátka kdekoľvek. K tomu sa pridáva otieranie sa o všetko, čo je v ceste (majiteľ, stôl, notebook). Aby toho samozrejme nebolo málo, tak mačky k tomu všetkému neskutočne „škriekajú“ – zvolávajú kocúra. Okrem toho značkujú svoje okolie, dvíhajú zadok pri hladkaní a u nás vyhľadávali mužskú ľudskú pozornosť. Počas ruje dochádza samozrejme k poklesu prijímania potravy, čiže mačka schudne a spí omnoho menej ako obvykle. Skrátka je to neskutočne únavné či už pre mačku alebo majiteľov. Posledná Nancynina ruja ma presvedčila o tom, že už ďalej nejdeme odkladať sterilizáciu, pretože som vďaka jej ruji nespala dobre týždeň.

Ak, chováte bytové mačky, tak ruju má, ako som už spomínala mačka naozaj, naozaj často. S každou rujou a jej následným neoplodnením môže narastať riziko výskytu zápalu maternice a mliečnych žliaz, rakovina vaječníkov, maternice alebo mliečnych žliaz, narastá riziko pyometry, môžu sa vytvoriť rôzne cysty.

Nevykastrovaný kocúry sa často dostávajú do bojov s inými kocúrmi, vylučujú zapáchajúci moč, s ktorým si značkujú svoje teritórium, hrozí im riziko nádoru semenníkov, môže ich stresovať to, ak si nenájdu mačku na párenie.

Celkovo sa mačky po kastrácii/ sterilizácii ukľudnia a prestane toto stresujúce obdobie pre všetkých.

Na záver, nie som zástanca ničoho. Nestaviam sa ani na stranu kastrácii, ani na stranu nekastrovania a množenia. Je mi to v podstate jedno, nech si každý chová svoje zviera, ako chce. Aj nechcené okotenie mačky sa dá vyriešiť. Kopu ľudí hľadá na internete mačiatka. Ja sama som malú Nancy hľadala asi mesiac, pretože všetky mačiatka už boli darované. Moje mačky prešli sterilizáciou, preto, pretože sa to už nedalo naďalej znášať, keďže ich chovám vnútri a občas idú na vodítku von. Samozrejme, chcela som predísť aj prípadným ochoreniam z dôvodu, že sa nemnožia a, ako som spomínala, pri opakujúcich rujach narastajú riziká chorôb. Dopredu s istotou viem, že mačiatka by ani jedna nemala, ani, keby veľmi chcem, pretože k sebe nechcú pustiť žiadnu cudziu mačku.

Ak, má náhodou niekto strach z toho, ako zvládnuť kastráciu/ sterilizáciu, tak len toľko k tomu, že nebolo to tak strašné, ako som si myslela, že to bude. Samozrejme prvé dni boli zlé, ale nebolo to niečo, čo by sa nedalo zvládnuť.

Nancy
Nancy

 

Zima ešte neodišla…

· Reading Time: 2 minutes

Dnes, teda v sobotu som bola na menšej prechádzke po dňoch strávených nad školou.

 

Čo je nové?

Budúci týždeň pravdepodobne v utorok čaká moje micky Nancy a Ramonu sterilizácia. Dúfam, naozaj dúfam, aby to dopadlo, čo najlepšie a nevyskytli sa komplikácie… Zbytok týždňa sa budem musieť o ne starať, hlavne, aby si nevylízali a nepotrhali/nevybrali stehy. Som zvedavá, ako vydržia mať hladovku, keďže ju ešte nikdy nebolo potrebné mať a hlavne práve v tomto období jedia naozaj veľa. No, posledná Nancynkyna ruja ma extrémne vynervovala a už sa to nedá odkladať. Ďalšiu jej ruju by som už zrejme nezvládla. Rami je o niečo znesiteľnejšia. Každopádne, držte nám všetci palce, aby sme to všetky tri zvládli…:)

Jarné venčenie mačiek

· Reading Time: 2 minutes

S teplými jarnými dňami som začala Nancy a Ramonu venčiť. Skôr, ako by sa niekto spýtal či z venčenia nie sú v strese, tak nie. Minulý rok moje pokusy o venčenie boli dosť neúspešné a áno pred rokom v strese boli. No teraz som na to šla inak. Celú zimu vnútri som ich učila na postroj, pretože Nancy s tým mala dosť problém a nevedela s ním chodiť a dávala si ho dolu. Časom sa to zlepšilo a začala som ju vodiť na vodítku po dome. Samozrejme, vždy sa hnevala, keď sa “dovenčila” po dome a, keď sme prvý krát skúsili ísť von, tak sa jej to zapáčilo a vôbec sa nehnevala na mňa. Ramonka to znáša o dosť lepšie a takéto problémy nemala a ani nemá. Biela Nancy sa vonku trištvrtinu času len pasie na tráve, ako koník a Ramonka zvykne pochodovať hore dole a objavovať svet vonku.

Cestovanie s mickami v lete

Na leto by som si určite chcela zaobstarať batoh pre mačky tzv. nosič, aby mohli, keď tak ísť so mnou aj na nejaké výlety, keďže sa mi zapáčili rôzne instagramové účty miciek, čo sa venčia po svete… Ak niekto máte skúsenosti s nejakým dobrým batohom, prosím zanechajte mi komentár pod článkom s odporúčaním. Moje preferencie sú najlepšie, aby sa do jedného batohu pomestili obe moje mice.

 

Micky vonku

Charensen

· Reading Time: 1 minute

Charlieho tu už je dosť, ale aj tak si neviem odpustiť sem pridať toto video, ktoré som spravila s pár starých videí. Nachádzajú sa v ňom aj videá z našich drezúr. Ostatné videá neviem nájsť a iné drezúrne súťaže som zrejme nemala natočené, nevadí. Je tam naša úplne prvá spoločná drezúrna súťaž, ale aj súťaž o rok neskôr, kde prechádzame značným progresom, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Určite sem, ale v blízkej budúcnosti postnem aj článok o mojom druhom koňovi Magnólii, a ak nájdem dostatok video materiálu, tak možno, aj nejaké video :).

1 2 3 4 6