Víkend na Liptove

· Reading Time: 3 minutes

 

A tej krásy na Liptove, máme jej tu všade dosť,
ak sa prídeš k nám pokochať, príď vždy len tak – ako hosť.

Minulý víkend som s Robom navštívila Liptov. Zo všetkého najviac som sa tešila asi k Liptovskej Mare. Vždy, ak náhodou idem okolo po diaľnici, tak sa kochám výhľadom na tú veľkú vodu. Okrem toho je na Liptove množstvo atrakcií a výletov, ktoré môžete navštíviť. Na tento výlet/dovolenku som šla úplne psychicky vyčerpaná zo školy, a tak som dokonale načerpala nové sily.

Liptovská Mara, naše Slovenské more

Liptovská Mara, naše Slovenské more. Tak sa o nej hovorí a myslím si, že je to výstižné. Naozaj má človek pocit akoby bol pri mori, len k tomu chýba jemný morský vietor a slaná voda. Ale to sú detaily.

V časoch, aké nás postihli, by sme mali spoznávať aj možnosti, ktoré nám ponúka naša krajina. Predpokladám, že nie všetci sú scestovaní po Slovensku a poznám aj osobne ľudí, ktorí boli napríklad v Chorvátsku, ale v Košiciach ešte nie.

K Liptovskej Mare sme šli z Liptovského Trnovca, ktorý má vytvorenú pláž, na ktorej sa môžete slniť alebo ísť kúpať do vody. Okrem toho ponúka aj výletné plavby na lodiach. My sme sa, teda len slnili a Robo sa aj kúpal. Bol horúci letný deň, ale voda mala len 19 stupňov a na mňa to je príliš studené, takže som si do Mary namočila len nohy.

 

 

Heliport – dom na streche

Ako ďalšia zastávka v sobotu bol Heliport – dom na streche. Určite ho mnoho z Vás pozná už len z internetu. Tento zaujímavý dom je postavený na streche a všetok nábytok v ňom je tiež „dole nohami“.

Pravdupovediac, absolútne som nevedela do čoho idem. Myslela som si, že budem len uchvátená tým, že je nábytok nado mnou. No, nečakala som, že akonáhle vstúpim do toho domu, tak sa mi začne točiť hlava. Podlaha, na ktorej stojíte a prechádzate je totiž to naklonená do 2 smerov. Nezdá sa to, ale naozaj sa Vám zatočí z toho hlava jedna radosť. Môj rekord bol dostať sa na medziposchodie. Horné poschodie som už naozaj nezvládla. Okrem toho, že schody boli taktiež naklonené, tak horné poschodie bolo naklonené údajne ešte viac.

Okrem tohto domu máte vo vstupenke možnosť sa pozrieť do odstaveného malého lietadla a vrtuľníka.

Viac sme toho žiaľ nestihli, okrem prechádzania sa po Liptovskom Mikuláši, pretože nám poobede začala búrka.

 

Čo chystám v lete?

Najbližšia „zastávka“ opäť Horehronie. Odtiaľ by som chcela tiež nejaký 1-2 články. Možno sa polepším a budem blogovať pravidelnejšie, keďže mi už v podstate skončila škola. Určite pribudnú nejaké články o mačkách, možno nejaký beauty tip, ako som si vyliečila pleť od akné z respirátorov.

Anglicko

· Reading Time: 3 minutes

V tomto článku sa Vám posnažím priblížiť môj čas v Anglicku na výmennom pobyte, ktorý si už veľmi nepamätám, ale nejaké spomienky mám. Bola som tam, keď som mala 17 rokov, takže je to už celkom dávno. Začalo to vyberaním agentúry, vlastne to sa ma veľmi ani netýkalo, keďže to bol darček od mojej mamy.

No môj najväčší problém bolo to, že pár mesiacov pred tým, ako som odišla do Anglicka, tak na Slovensko k nám prišli Američania cvičiť do klubu na koňa. Keďže som bola nútená sa rozrozprávať po anglicky na tréningoch, tak v Anglicku som sa už nehanbila a nemala som žiadne zábrany. Azda problém nastal, keď som v Anglicku, tým Angličanom som absolútne nerozumela, pretože britský prízvuk mi nič nevravel, keďže som zatiaľ pochytila rôzne americké slangy a slová. Snažila som sa rozprávať  aj s mojou host family, ktorá bola veľmi milá a hlavne ústretová, keďže s nadhľadom zvládli moje “vystrájanie”. V mojej rodine som bola ešte s jednou Španielkou Sophie. Bola milá,
a keď som sa večer náhodou niekde zdržala, tak mi hneď písala či som v poriadku.

Našla som si tam kamarátky zo Slovenska, s ktorými už teraz veľmi nie som v kontakte, ale našla som si tam aj miestnych kamarátov v Source Parku – skate park. S nimi som strávila celkom veľa času a snažila som sa tým pádom ešte viac komunikovať. No robilo nám to trochu problém, pretože ja som v sebe mala americké slová a slangy a rôzne skratky a oni zasa svoje britské. Nebolo to vždy ružové, ale nebolo to ani zlé. Čo sa týka školy, tak tá ma príliš nebavila a radšej som mala ten voľný čas. Cez víkendy sme chodili na rôzne výlety. Pamätám si, že sme viac krát navštívili Londýn, ktorý som už poznala naspamäť (bola som tam aj predtým). Navštívili sme, aj Brighton, bol to zábavný deň. Vryl sa mi do pamäte, pretože, ako prvú vec sme navštívili Brighton Palace Pier, kde sme sa vybláznili
na atrakciách. Jednu konkrétnu som si zopakovala asi 5x, pretože sa mi neskutočne páčilo, že lietam nad morom.
Veľa krát sme mali aj parties, ktoré pre nás usporiaduvávali naši coaches a bolo to  super. Mala som taktiež rada aj prechádzky popri mori. Bývala som v prístavnom meste Hastings, ktoré bolo preslávené spisovateľkou Beatrix Potter a jej slávnou detskou rozprávkou Peter Rabbit.

Milé mestečko, keď si tak na neho spomeniem. Zažila som tam veľa pekných chvíľ, ale zato, aj veľa nepríjemných. Napríklad, keď som už bola úplne prejedená anglického jedla a všetkého možného sladkého a jediné po čom som túžila boli naše bryndzové halušky. Myslím si, že mi to do života dalo veľa a vyskúšala som si, aké je to žiť mimo Slovenska a aj napriek tomu, že sa mi tam páčilo, tak mne osobne sychravé a veterné počasie nie úplne vyhovuje.

 

Love, Lulu

Španielsko

· Reading Time: 3 minutes

 

 

 

Španielsko v zime?

 

Mnohí sa v tomto období chodia lyžovať do hôr alebo navštevujú exotické ostrovy, kde je celoročne teplé počasie. No vo februári 2019 som aj s rodičmi znovu navštívila Španielsko, kde sme sa chvíľu zdržali. Do Španielska sme išli s autom a cesta nám trvala približne 26 hodín, čo bolo veľmi vyčerpávajúce a náročné. No počas cesty sme sa nejakým zázrakom náhodou zatúlali do Národného parku vo Francúzsku, kde bola naozaj očarujúca príroda.

Národný park Cévennes vo Francúzsku

Bývali sme pri meste Elche a asi 20 minút cesty autom sme mali väčšie mesto Alicante. Počasie tam bolo pre mňa príjemné oproti tomu, čo bolo u nás na Slovensku, no pre miestnych to bolo počasie, kvôli ktorému si vytiahli zo skín zimné bundy. 

Mapa zo Snapchatu pre priblíženie oblasti, kde sme sa nachádzali

Slnečné počasie som si naplno vychutnala, a to tak, že som sa takmer každý deň opaľovala na záhrade a pár krát som sa aj kúpala v mori, ktoré malo približne 12 stupňov. Nebola to veľmi príjemná teplota, ale nebolo to  neznesiteľné. 

Ja v mori

Jeden deň sme si vyhradili na návštevu ružového jazera Las Salinas de Torrevieja, kde bolo o niečo chladnejšie a aj voda tam bola chladnejšia ako v mori. V lete by pri tom jazere mali byť aj plameniaky a údajne by jazero malo byť tak slané, že nadnáša.

Ružové slané jazero – Las Salinas de Torrevieja

Taktiež som  nezabudla navštíviť niekoľko obchodných domov v Alicante a v Elche a, čo ma asi najviac očarilo bolo to, že sa u nich dala dostať kozmetika Fenty Beauty by Rihanna. Takto som mala možnosť si vyskúšať či je táto populárna značka naozaj tak dobrá, ako je prezentovaná.

 

Výhliadkové mólo v Alicante

Pre nadšencov mierne teplejšej vody v mori by som odporučila ísť na pláže v Santa Pola, kde nie je ani výskyt extrémnych veľkých vĺn a z mojich skúseností predchádzajúcich návštev v Španielsku a konkrétnych pláží v Santa Pole je tam more naozaj teplejšie. 

Pláž v Santa Pola

 

Taktiež, ako vhodnú atrakciu by som považovala večernú prechádzku v historickom centre mesta Elche, kde sú starobylé hradby a celkovo mestu dáva správnu atmosféru.

Večerná Santa Pola
Prístav v Alicante

Love, Lulu

India

· Reading Time: 2 minutes

V  oktobri roku 2016 som cez školský Erasmus navštívila hlavné mesto Indie New Delhi. Leteli sme z Viedenského Swechatu a prestup sme mali v Abu Dhabi. Keď sme nad ránom po dlhej a únavnej ceste prileteli na letisko v New Delhi a následným presunom autobusom do súkromnej školy sme sa konečne porozdeľovali do rodín. Ja som bývala u Inda, ktorý pred tým bol na výmennom pobyte u mňa doma. 

Taj Mahal a ja

Tesne pred tým ako sme dorazili do Indie sa konali oslavy Diwali, ktoré symbolizujú oslavy svetla. Ide o najväčší hinduistický sviatok, ktorý oslavuje víťazstvo dobra nad zlom. Počas osláv, ktoré trvajú niekoľko dní, Indovia púšťajú ohňostroje, následkom čoho bojujú s vysokým znečistením ovzdušia. India je krajina s neuveriteľnou kultúrou a históriou. Navštívili sme časť ich kultúrneho dedičstva – Taj Mahal v Agre a Lotosový chrám v Novom Dílí a veľa iných. Ukázali nám nočný život v Indii.Navštívili sme taktiež aj niekoľko trhovísk.

Navštívili sme taktiež aj Slovenské veľvyslanectvo v Indii.

Celkovo by som tento výlet zhodnotila ako zaujímavý projekt a vďaka nemu som mohla pohodlne navštíviť Indiu. No mňa osobne táto krajina až tak neoslovila a určite odporúčam neísť tam úplne na vlastnú pesť, kedže niektorí miestni sú pekne neodbitní a sú schopní spraviť čokoľvek aby sa mali lepšie. 

Po príchode späť na Slovensko som si uvedomila aké máme šťastie, že na cestách a všeobecne všade platia nejaké pravidlá a že väčšina ľudí má kde bývať a študovať.Indické niekoľko hodinové kolóny…

Love, Lulu